- P/N: CXB-0001
- Magnetic force: 10 N ,the magnetic force is strong
- Rate voltage ¤t: 12 V,2 A
- Life test: 50000cycles
- Environment: anti-corrosion,48 hours salt-spray test
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[CXB-0001] 4 pin male and female magnetic usb cable charger connector
Description
4 pin male and female magnetic usb cable charger connector,The female end use HTN material. Not only is interface the world leader in professional magnetic connector manufacturer, but we also produce and sell the finest magnetic connector and magnetic cable connector
Specification of 4 pin male and female magnetic usb cable charger connector—Male Part

| Part No. | CMB-0001 |
| Contact force | 70±20g at 1.0 mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Phone |
Specification of 4 pin male and female magnetic usb cable charger connector—Female Part

| Part No. | MFB0002 |
| Rated voltage & current | 12 V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Phone |

