- P/N: CXA-0067
- Magnetic force: 3 N,Not degaussing.
- Rated Voltage&Current: DC 12 V,2 A faster recharge
- Life test: 50,000 cycles,Long life, high quality
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[CXA-0067] Magnetic usb cable connector with charging
Description
Magnetic usb cable connector with charging, high quality magnetic connector, it can achieve excellent waterproof design, never rusty with long life. Magnetic usb connector application automation equipment.
Specification of Magnetic usb cable connector with charging—Male Part

| Part No. | CMA-0067 |
| Contact force | 80±20g at 1.1mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Automation equipment |
Specification of Magnetic usb cable connector with charging—Female Part

| Part No. | MFA-0002 |
| Rated voltage & current | 24 V, 5 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Automation equipment |




