- P/N:MXA0031
- Magnetic force: 6 N (horizontal position connection)
- Rate Voltage&Current: DC 12 V, 1 A
- Life test: 20000 cycles Drop automatically disconnect, protect your device Pass Rohs, reach, HF, environmental protect
[MXA0031] 5 Pin magnetic male and female electrical connectors
Description
5 Pin Magnetic male and female electrical connectors, Black round high temperature plastic material,surface gold plated 10U, used for Drive recorder, CFE Magnetic Male and female electrical connectors having quick plug and remove, automatic connection, automatic positioning function ect.
Specification of 5 Pin magnetic male and female electrical connectors—Male Part

| Part No. | MMA0031 |
| Contact force | 50±20g at 0.7mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Drive recorder |
Specification of 5 Pin magnetic male and female electrical connectors—Female Part

| Part No. | MFA0031 |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Drive recorder |
