- P/N: MXA-0018
- Magnetic force:3 N
- Rated Voltage&Current: DC 12 V , 1 A
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:20,000 cycles
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0018] Magnetic electrical connector usb charging for medical equipment
Description
Magnetic electrical connector usb charging for medical equipment. CFE is a professional manufacturer of global sales magnetic connector. CFE Magnetic charging cable ensures compact design, stable connection , diverse uses and safe protection when detached from devices.
Specification of CFE Magnetic electrical connector usb charging for medical equipment—Male Part

| Part No. | MMA-0018 |
| Contact force | 40±20 g at 0.6 mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 30 milliohm Max |
| Application | Medical equipment |
Specification of CFE Magnetic electrical connector usb charging for medical equipment—Female Part

| Part No. | MFA-0018 |
| Rated voltage & current | 12V, 1 A |
| Contact resistance | 30 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Medical equipment |
| Downloaded | Drawing |
