- P/N: MXA-0043
- Magnetic force:5 N
- Convenient connection for automatic adsorption
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:50,000 cycles
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0043] 2 Pin magnetic pogo connector with usb
Description
2 Pin magnetic Pogo connector with usb is from CFE design. The products using black high temperature plastic(UL94 V-0). Depend on different design to do test, ensure quality. We can custom shape of magnetic dc connector shape to meet customers needs.
Specification of CFE 2 Pin magnetic Pogo connector with usb—Male Part

| Part No. | MMA-0043 |
| Contact force | 70±20 g at 1.0 mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Medical instrument |
Specification of CFE 2 Pin magnetic Pogo connector with usb—Female Part

| Part No. | MFA-0043 |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Medical instrument |
| Downloaded | Drawing |


