- P/N:MXA0040
- Magnetic force: 10 N
- Rate Voltage&Current: DC 12 V, 2 A
- Life test: 20,000 cycles
- Environment: anti-corrosion, 48 hours salt-spray test
Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA0040] Magnetic electrical connector for bicycle electronic systems
Description
Magnetic electrical connector for bicycle electronic systems, CFE Magnetic electrical connector can be waterproof design, suitable forbattery management systems (BMS) , the magnetic connector has the advantage of automatic adsorption connected experience,made the easy operation.
Specification of Magnetic electrical connector for bicycle electronic systems—Male Part

| Part No. | MMA0040 |
| Contact force | 80±20g at 2.0mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12V, 2A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Bicycle system,Robot |
Specification of Magnetic electrical connector for bicycle electronic systems—Female Part

| Part No | MFA0040 |
| Rated voltage & current | 12V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Bicycle system,Robot |

