- P/N:MXA0028
- Magnetic force: 2N
- Rate Voltage&Current: DC 12 V, 1 A
- Life test: 20,000 cycles
- Environment: anti-corrosion, 48 hours salt-spray test
Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA0028] Circular 1 pairs pogo pin magnetic power connector
Description
Circular 1 pairs pogo pin magnetic power connector, Save space, According to the program you provide, customized by our professional engineers to meet your different needs, can suitable for Electronic pen, LED etc, CFE round magnetic connector having the characteristics of portability and automatic connection, etc.
Specification of Circular 1 pairs pogo pin magnetic power connector—Male Part

| Part No. | MMA0028 |
| Contact force | 20±10g at 0.4mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Electronic pen,LED |
Specification of Circular 1 pairs pogo pin magnetic power connector—Female Part

| Part No. | MFA0028 |
| Rated voltage & current | 12 V, 2A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Electronic pen,LED |
| Downloaded |

