- P/N:MXA-0049
- Magnetic force:6 N
- Convenient connection for automatic adsorption
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:100,000 cycles
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0049] 8 pin male and female magnetic electronic connectors
Description
8 pin male and female magnetic electronic connectors, wholesale various high quality magnetic electrical connector products from global magnetic electrical connector suppliers. Our engineers will design of magnetic connector according to customers requirements.
Specification of CFE 8 pin male and female magnetic electronic connectors—Male Part

| Part No. | MMA0049 |
| Contact force | 50±20 g at 0.7 mm working stroke |
| Life test | 100,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Temperature sensor |
| Downloaded | Drawing |
Specification of CFE 8 pin male and female magnetic electronic connectors—Female Part

| Part No. | MMA-0049 |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Temperature sensor |

