- P/N: MXA-0008
- Magnetic force:2 N
- Voltage&Current: 12 V, 3 A faster recharge
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:20,000 cycles
- Environment: anti-corrosion,48 hours salt-spray test
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0008] Round magnetic connector adapter for electronic device
Description
Round magnetic connector adapter for electronic device. CFE is a professional design and manufacture of magnetic connector & magnetic cable connector for customers. CFE Magnetic charging cable ensures compact design, stable connection , diverse uses and safe protection when detached from devices.
Specification of CFE Round magnetic connector adapter for electronic device—Male Part

| Part No. | MMA-0008 |
| Contact force | 120±20% at 1.0 mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Electronic device |
Specification of CFE Round magnetic connector adapter for electronic device—Female Part

| Part No. | MFA-0008 |
| Rated voltage & current | 12 V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Electronic device |
| Downloaded | Drawing |
