- P/N:MXA0002
- Magnetic force: 3 N
- Rate Voltage&Current: DC24 V, 3 A
- Waterproof: IP 68
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
- Drop automatically disconnect, protect your device
[MXA-0002] CFE round 2 pin pogo pin magnetic connector
Description
CFE round 2 pin pogo pin magnetic connector, high current magnetic pogo pin connector, waterproof IP68; our magnetic connector series provides all common functions and is suitable for power and data transmission. Humanized design that it uses a magnetic interface to remove the device easier and it is not easy to drive the host; Easy operation.
Specification of CFE round 2 pin pogo pin magnetic connector—Male Part

| Part No. | MMA0002 |
| Contact force | 0.8 N±20.2 N at 1.15 mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 24 V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | LED、Headphone、Electronic locks、Smart home |
Specification of CFE round 2 pin pogo pin magnetic connector—Female Part

| Part No. | MFA-0002 |
| Rated voltage & current | 12 V, 3 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | LED、Headphone、Electronic locks、Smart home |
| Downloaded | Drawing |

