- P/N:MXA0062
- Magnetic force: 3 N
- Rate Voltage&Current: DC 12 V, 2 A
- Life test: 50,000 cycles
- Environment: anti-corrosion, 48 hours salt-spray test
Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA0062] Magnetic usb 4 pin pogo charger connector for safe deposit box
Description
Magnetic usb 4 pin pogo charger connector for safe deposit box, CFE focus on research and development for magnetic connector. At present, More products in many areas of successful application development experience: products related to medical, automotive, electrical, consumer electronics, VR equipment, intelligent wear equipment, etc.
Specification of Magnetic usb 4 pin pogo charger connector for safe deposit box—Male Part

| Part No. | MMA0062 |
| Contact force | 70±20g at 1.0mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12V, 2A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Safe |
Specification of Magnetic usb 4 pin pogo charger connector for safe deposit box—Female Part

| Part No | MFA0062 |
| Rated voltage & current | 12V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Safe |
| Downloaded |

