- P/N: MXA-0041
- Magnetic force:3 N
- Rate Voltage&Current: DC 12 V,2 A
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:100,000 cycles
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0041] Round male and female magnetic power connector manufacturers
Description
Round male and female magnetic power connector manufacturers. Professional magnetic connector and magnetic cable connector manufacturers. 17 years of pains taking research on market products. Our magnetic dc power connector has many advantages like the high current and long life, quick charging, safe and efficient using.
Specification of CFE Round male and female magnetic power connector manufacturers—Male Part

| Part No. | MMA-0041 |
| Contact force | 80±20 g at 1.1 mm working stroke |
| Life test | 100,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Heated slippers, Smart toilet |
Specification of CFE Round male and female magnetic power connector manufacturers—Female Part

| Part No. | MFA-0041 |
| Rated voltage & current | 12 V, 5 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Heated slippers, Smart toilet |
| Downloaded | Drawing |


