- P/N: CXA-0241
- Rated Voltage&Current: DC 12 V,1 A
- Life test: 50,000 cycles
- Environment: anti-corrosion,48 hours salt-spray test
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[CXA-0241] 12 pin magnetic charging cable connector for fitness health clothing
Description
The application of this 12 pin magnetic charging cable connector is for fitness health clothing. CFE is a professional design and manufacture of magnetic connector & magnetic cable connector for customers. CFE magnetic charging cable ensures compact design, stable connection, diverse uses and safe protection when detached from devices.
Specification of 12 pin magnetic charging cable connector for fitness health clothing—Male Part

| Part No. | CXA-0241 |
| Plastic Core | HTN plastic (265°C) UL 94 V-0 |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1A |
| Contact resistance | 30 milliohm Max |
| Application | fitness health clothing |
Specification of 12 pin magnetic charging cable connector for fitness health clothing—Female Part

| Part No. | CFA-0241 |
| Rated voltage & current | 12V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | fitness health clothing |
