- P/N:CXA-0234
- Magnetic force:4.9 N
- Convenient connection for automatic adsorption
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[CXA-0234] 16 pin male and female magnetic cable connector for tablet
Description
The application of this 16 Pin male and female magnetic charging cable connector is for tablet and computer connection. CFE is a professional design and manufacture of magnetic connector & magnetic cable connector for customers. CFE Magnetic charging cable ensures compact design, stable connection , diverse uses and safe protection when detached from devices.
Specification of 16 pin male and female magnetic cable connector for tablet—Male Part

| Part No. | MMA-0195 |
| Plastic Core | HTN plastic (265°C) UL 94 V-0 |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 30 milliohm Max |
| Application | tablet |
Specification of 16 pin male and female magnetic cable connector for tablet—Female Part

| Part No. | CFA-0234 |
| Rated voltage & current | 5 V, 2.5 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | tablet |
