- P/N: CXA-0030
- Magnetic force: 7.5 N
- Rated Voltage&Current: DC 12 V, 2 A
- Life test: 50,000 cycles,long life,high quality
- Environment: anti-corrosion,48 hours salt-spray test
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protectionl
[CXA-0030] Magnetic charging cable for smartphone with USB
Description
Magnetic charging cable for smartphone with USB. Advanced design and high quality makes CFE become the leader of the magnetic connector filed. It can provide you a serious cable connector customization programs if you need. Long life, high quality is what CFE pursued. With the development of society, technology will change our lives, especially some electronic products like smart phone.
Specification of Magnetic charging cable for smartphone with USB—Male Part

| Part No. | CMA-0030 |
| Contact force | 40±20g at 0.6 mm working stroke |
| Life test | 50,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V,2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Smartphone |
Specification of Magnetic charging cable for smartphone with USB—Female Part

| Part No. | MMA-0023 |
| Rated voltage & current | 12 V, 2 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Smartphone |


