- P/N: MXA-0013
- Magnetic force:8 N
- Voltage&Current: 12 V, 1 A
- Magnet: NdFeB, permanent magnets
- Life test:20,000 cycles
- Pass Rohs, reach, HF, environmental protection
[MXA-0013] 4 Pin waterproof electrical connectors
Description
4 Pin waterproof electrical connectors, 14 years of painstaking research on market products. The products can achieve excellent waterproof design, the host female can achieve dust-proof and waterproof (IPX8). 4 pin waterproof electrical connectors have update waterproof rate. Our engineers will design of magnetic connector according to customers requirements.
Specification of CFE 4 Pin waterproof electrical connectors—Male Part

| Part No. | MMA-0013 |
| Contact force | 40±20 g at 0.60 mm working stroke |
| Life test | 20,000 cycles |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Application | Bluetooth speaker |
Specification of CFE 4 Pin waterproof electrical connectors—Female Part

| Part No. | MFA-0013 |
| Rated voltage & current | 12 V, 1 A |
| Contact resistance | 50 milliohm Max |
| Magnet | NdFeB |
| Application | Bluetooth speaker |
| Downloaded | Drawing |

